Často kladené otázky

 • Od kolika let může můj syn chodit na kroužek v MŠ? Byly mu 3 roky.

  Odpověď: Kroužky pro žáky MŠ jsou zpravidla ve věkově smíšené skupině. Pokud je na MŠ více než 12 zájemců, dělím žáky do dvou skupin podle věku. Tříleté děti jsou zpravidla velmi šikovné a určitě schopné vnímat cizí jazyk a nemusíte se bát, že je to na ně moc brzy. Naopak, čím dříve, tím snadněji si děti jazyk naposlouchají a uloží do paměti. Příkladem jsou kurzy angličtiny pro miminka např. v Praze, kde se miminkům pouští anglické písničky a mluví na ně anglicky.

 • Chci aby moje dcera chodila na angličtinu, ale v MŠ nám doporučili chodit na Logopedii - je to problém?

  Odpověď: Problém to určitě není. Mám v kroužcích MŠ spoustu dětí, kteří chodí na kroužek angličtiny i na kroužek Logopedie zároveň. Správná výslovnost je spojená i s postavením zoubků a jazyka a Logopedické říkanky a cviky jsou velkou pomocí. Anglická výslovnost není navíc tak náročná jako ta česká, takže děti ji bez problému zvládají. Přestože se může zdát, že logopedické problémy by mohly být překážkou, realita je jiná. Výzkum ukazuje, že učení se cizímu jazyku může ve skutečnosti pomoci zlepšit a posílit jazykové dovednosti obecně, včetně mateřského jazyka. Je to trochu jako když si posilujeme svaly; čím více je používáme, tím silnější se stanou. Nenechte se odradit překážkami a začněte s angličtinou co nejdříve. Budoucnost Vašeho dítěte bude jasnější díky každé nové slovíčku, které se naučí. Protože učení se jazyka v dětství ničemu nebrání, naopak otevírá dveře do světa bez hranic.

 • Chtěla bych syna přihlásit na angličtinu, ale trochu žvatlá a bojím se, že angličtinou si zkazí správné vyslovování češtiny. Nemáme tedy počkat, až se naučí pořádně česky a na angličtinu ho dát déle?

  Odpověď: Řečová centra se vyvíjejí každé zvlášť. To je důležité si uvědomit. Dítě rozpozná, zda na něj mluvíte anglicky nebo česky a podle toho se "přepne". Pokud budete na malé dítě mluvit 4 různými jazyky, zapamatuje si je skutečně všechny, ale každé zvlášť. Nemusíte se tedy bát, že učením (nebo spíše naposloucháním) anglického jazyka by došlo ke zpomalenému nebo špatně pochopenému vývoji českého jazyka, který navíc děti slyší každý den.

 • Mohu přihlásit své děti na kroužek až od pololetí?

  Odpověď: Pokud není kapacita kroužku naplněná, tak to možné je u většiny kroužků. Stejně jako na začátku školního roku platí, že první hodina je zdarma. Chci, aby se nový žák cítil v kroužku dobře a nezávazně si hodinu zkusil. Neváhejte se tedy ozvat, čím dříve umožníte Vašemu dítěti se rozvíjet v cizím jazyce, tím lépe!